Jak získat odškodnění až 16 000 Kč, když se Vám zpozdí nebo zruší let?

airportDle nařízení EU má každý cestující, kterému by zrušen let, nebo byl na příletu o více než 3 hodiny opožděn, nárok na finanční kompenzaci až 600 € (v přepočtu asi 16 200 Kč). Výše odškodnění se odvíjí od letové vzdálenosti. Podmínkou je pouze, aby komplikace v letecké dopravě nebyla způsobena tzv. mimořádnými okolnostmi a let byl organizován dopravcem z EU nebo začínal na území Evropy. Paradoxně tak může nastat situace, že výše finanční kompenzace převýší cenu samotné letenky. ZPOŽDĚNÝ LETPokud byl let o více než 3 hodiny opožděn a splňuje výše zmíněné podmínky, má každý cestující nárok na:
  • 250 €, pokud byla letová vzdálenost do 1 500 km,
  • 400 €, pokud byla letová vzdálenost od 1 500 km do 3 500 km,
  • 600 €, pokud byla letová vzdálenost nad 3 500 km.
Odškodnění může cestující žádat až 3 roky zpětně a náleží každému cestujícímu, který měl koupenou letenku, tedy i dětem.ZRUŠENÝ LETJestliže byl let zrušen méně než 14 dní před jeho plánovaným odletem a letecká společnost cestujícímu nenabídla nařízením stanovenou přijatelnou variantu, má cestující nárok na:
  • 250 €, pokud byla letová vzdálenost do 1 500 km,
  • 400 €, pokud byla letová vzdálenost od 1 500 km do 3 500 km,
  • 600 €, pokud byla letová vzdálenost nad 3 500 km.
Stejná výše odškodnění je také u odepření nástupu na palubu letadla, případně při přesměrování letu na jiné letiště, pokud vznikne zmíněné zpoždění.MIMOŘÁDNÉ OKOLNOSTINárok na odškodnění cestujícímu nevzniká pouze v případech, kdy situaci letecký dopravce nemohl nijak ovlivnit. Těmto situacím se říká mimořádné okolnosti a patří mezi ně nepřízeň počasí, politické nepokoje v zemi nebo stávka zaměstnanců letiště.Jak získat odškodnění za zpožděný nebo zrušený let?
  • Zajistěte si důkazy, že komplikace skutečně nastala. Ponechte si letenky či palubní vstupenky, vyfoťte si letištní tabuli nebo požádejte na letišti o potvrzení o zpoždění nebo zrušení letu.
  • Vyzvěte písemně leteckého dopravce, aby Vám vyplatil odškodnění.
  • Pokud tak neučiní, nebo nemáte čas se situací zabývat, předejte případ společnosti, která za cestující kompenzace v letecké dopravě řeší. Obrátit se můžete na společnost Vaše nároky.cz vasenaroky.cz/letecka-doprava, která si jako odměnu za své služby bere pouze provizi ze získaného odškodnění. Nic s ní proto neriskujete a můžete jen získat.