Jak vybrat okna, aby byla nejen užitečná, ale také dobře vypadala?

Materiál, počet komor, či hodnota prostupu tepla, to všechno jsou důležité informace pro výběr těch co možná nejkvalitnějších oken, které se dají na trhu sehnat. Nezapomínejte však, že kromě technických parametrů je při nákupu klíčová i jiná věc a tou je jejich vzhled. Samozřejmě, že čísla jsou velmi důležitá, neboť kvalitní okna vám mohou zajistit nižší únik tepla a tím také nižší výdaje za energie, ale pokud se rozhodnete pro bílá plastová okna do dřevěného venkovského domu, jistě s nimi velkou parádu neuděláte. Jelikož jsou okna důležitých prvkem vašeho domu, který ovlivňuje jeho celkový vzhled, věnujte jejich výběru dostatek času, ať neuděláte chybu, které byste v budoucnu velmi litovali.

Vybírejte podle typu domu

Hlavním a také nejdůležitějším pravidlem je jejich výběr podle druhu stavby. Okna by měla s danou stavbou dokonale ladit a tvořit s ní jeden celek. Pokud tedy sháníte okna do moderního a nadčasového brněnského bytu, jsou plastová okna v přírodních barevných odstínech tím pravým ořechovým. Naopak pokud vlastníte krásný venkovský domeček obložený dřevem, měli byste zvolit taktéž dřevo. Nevolte však pouze imitaci, ale investujte do toho pravého, díky čemuž docílíte mnohem větší estetičnosti. Odstín plastových profilů si můžete vybrat dle barvy fasády, přesto jsou však nestárnoucím trendem bílé, šedé, či stříbrné profily.

Parapet je také důležitý

Součástí každého okna je také parapet a i ten by měl být zvolen ve správné barvě. Jistě nic nezkazíte, pokud zvolíte shodnou barvu oken a parapetů, ale pokud se nebojíte experimentovat, zkuste vymyslet barvy, které k sobě budou navzájem ladit a vytvoří originální kontrast. Bílá plastová okna výše zmíněného bytu v Brně doplňte například šedými parapety. S barvami si můžete libovolně pohrát.